Dlaczego profesjonalny chip tuning BMW kosztuje?

Współczesne silniki, sterowane komputerem ECU dają szerokie możliwości modyfikacji, a tym samym optymalizacji pracy. I to w poprawie osiągów oraz ekonomii spalania upatrywać należy się przyczyn, wyodrębniających profesjonalny auto tuning, chip tuning BMW (chip tunning) oraz power boxy jako pełnoprawną i pożądaną na rynku gałąź przemysłu samochodowego.

Forum tuningowe może być źródłem wiedzy o auto tuningu, jednak każdy kto chociaż raz odwiedzi fora internetowe dotyczące chip tuningu, opuści je z mieszanymi uczuciami – opinie są podzielone. Dla jednych to doskonała metoda na poprawę osiągów samochodu i radości z jazdy, dla innych chip tuning wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem, stawiającym na szali trwałość silnika.

Prawda jak zwykle leży pośrodku. Tani chip tuning rzadko bywa dobry, za to dobry i profesjonalny chip tuning nie może być tani. Na cenę chip tuningu składa się nie tylko wgranie gotowego programu do komputera Twojego auta. To tylko część pracy, która wieńczy dzieło. Chip tuning bezwzględnie powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb właściciela, nie zapominając o możliwościach pojazdu. Dlatego też wykwalifikowani specjaliści nigdy nie podejmą się modyfikacji oprogramowania bez szczegółowej diagnozy auta (a taką zapewni tylko weryfikacja na samochodowej hamowni podwoziowej, niejednokrotnie bardzo czasochłonna).

By świadczyć usługi indywidualnego chip tuningu, biorąc odpowiedzialność za wprowadzone zmiany, nie wystarczy jedynie teoretyczna wiedza i gotowy program. Warsztat auto tuningowy powinien być profesjonalnie wyposażony w czujniki i sprzęty pomiarowe (pomiar AFR czyli składu mieszanki, pomiar EGT czyli temperatury spalin w kolektorze wydechowym, realizowany sensorem albo pirometrycznie, czujnik dymienia itd.). Wreszcie – potrzebna jest sama hamownia podwoziowa. Ceny hamowni 4×4 z hamulcami elektrowirowymi to kwoty rzędu setek tysięcy złotych, a pamiętać należy, że aby wyniki były powtarzalne obowiązkowym wyposażeniem będzie również system chłodzenia i kontroli warunków pracy auta. To wszystko kosztuje i podlega zużywaniu…

Jednak niezależnie od tych kosztów, specjaliści zajmujący się zawodowo auto tuningiem, w tym chip tuningiem i eco tuningiem (wykonywanym w celu oszczędzania paliwa) muszą posiadać narzędzia programistyczne dopasowane do każdego modelu. Na rynku najchętniej wykorzystywany jest WinOls, program EVC, edytor chipów, w najnowszej wersji. Jednak by poprzez gniazdo diagnostyczne wgrać przygotowany program do sterownika potrzebny jest flasher OBD. Profesjonaliści nigdy nie używają crackowanego oprogramowania ani tanich programatorów – pracujemy tylko na oryginalnych, sprawdzonych narzędziach, podlegających nieustannym aktualizacjom. Dzięki temu nie ryzykujemy zablokowanym sterownikiem silnika w Twoim aucie ani żadnym trwałym uszkodzeniem, które często wymaga czasochłonnej i bardzo drogiej naprawy.

Zapraszamy do zapoznania się z naszym cennikiem na chip tuning BMW.