Chip tuning, power boxy a gwarancja i leasing – BMW

Chip tuning, power boxy a gwarancja i leasing – BMW

Ten artykuł może okazać się niemałym zaskoczeniem dla osób, które zakupiły nowy samochód na gwarancji, zdecydowały się na zakup na kredyt lub mają auto w leasing i wystrzegają się wszelkich auto tuningów w obawie przed utratą gwarancji lub wykrycia chip tuningu w autoryzowanym serwisie podczas przeglądu.

W pierwszej kolejności z pomocą przychodzi Powerbox, będący alternatywą dla chiptuningu. Power box jest zewnętrznym urządzeniem, wpinanym do auta za pomocą fabrycznych wejść. Ze względu na możliwości montażu i demontażu (np. przed wizytą w ASO) oraz pożądanym wpływie na auto, analogicznym do chip tuningu, jest rozwiązaniem chętnie wybieranym przez właścicieli.

Nasuwa się więc pytanie: co będzie lepszym rozwiązaniem, power box czy chip tuning? Profesjonalne cyfrowe power boxy najnowszych generacji wolne są od wad starych analogowych rozwiązań rodem z lat 90 – sterowane za pomocą wydajnego procesora, zawierające dokładne mapy tuningowe dla dawek paliwa i ciśnienia doładowania są gwarantem stabilnej pracy silnika. Cyfrowy, profesjonalny powerbox nie ma negatywnego wpływu na żywotność filtra cząstek stałych DPF / FAP, w tym systemów SCR. W tym miejscu pragniemy jednak przestrzec przez tanimi imitacjami, dostępnymi między innymi na allegro.

Efekty stosowania cyfrowych boxów są zbliżone do chiptuningu. Z drugiej strony bezpieczny chip tuning określany jest jako rozwiązanie trwałe i dostosowywane indywidualnie do możliwości silnika. Chip tuning powinien być poprzedzony szczegółową diagnostyką na hamowni samochodowej, a wygrywane w sterownik oprogramowanie aktualne. Przyjmuje się, że dobry chip tuning zawsze da nieco większe osiągi od power boxa.
Jak jednak wygląda kwestia gwarancji pojazdu po chip tuningu i czy te dwa pojęcia: „chip tuning a gwarancja” się nie wykluczają? Chęć zysku oraz konieczność zabezpieczenia się przed amatorskim auto tuningiem sprawia, że autoryzowane serwisy (ASO) po wykryciu tuningu silnika zazwyczaj odbierają gwarancję na tę część samochodu oraz układ napędowy. Wcale nie oznacza to jednak, że producenci samochodów stronią od chip tuningu czy power boxów – jak najbardziej akceptują je – o ile sami je sprzedają. Na szczęście dysponujemy sprawdzonym rozwiązaniem, opracowanym przez nas, pozwalającym na unikniecie utraty gwarancji w pojeździe po modyfikacji.